All Products
-
Industrial Steel Grating
-
Serrated Steel Grating
-
Heavy Duty Steel Grating
-
Grating Trench Cover
-
Anti Slip Grating
-
Steel Stair Treads Grating
-
Fiberglass Grating Panels
-
Stainless Steel Grating
-
Aluminum Bar Grating
-
Metal Fence Clips
-
Expanded Metal Sheet
-
Perforated Metal Plate
-
Welded Mesh Fence
-
Chain Link Fence
-
Gabion Wire Mesh
-
Stainless Steel Mesh
-
Metal Filter
-
Andy SimpsonI'm a long-term partner of this factory. I've been on a field trip.The factory is strong and the grating quality is very good. I cooperated with this grating supplier in 2017.What surprised me was that this factory was very strong,and it was also one of the top local grating factories. -
David ZhangMy client told me that it was very smooth.The delivery speed is also very fast,I will receive the goods on the 7th day of the order.And the goods is inexpensive and convenient. -
Ajay ParateI have placed an oeder at this factory about FRP grating.The service is good and the grating is perfact.I'll come again.
Keywords [ serrated bar industrial steel grating ] match 990 Products.
Flat Bar Industrial Press Welding Stainless Steel Grating
| Product Name: | Industrial Steel Grating |
|---|---|
| Type Bar: | Flat Bar |
| Raw Material: | Q235/S235jr |
The shape can be customized, a variety of processing technology of the new steel grating
| Features: | Anti-corrosion |
|---|---|
| Feature: | Bright On Surface,modern |
| Bearing Bar Spacing: | 30mm |
OEM Steel Grating Material with Serrated Bearing Bar Type
| Transverse Bar Material: | Twisted Square Steel, Round Steel Or Flat Steel |
|---|---|
| Bar Spacing: | 50MM, 100MM |
| Application: | Suitable For Harsh Environments |
Hot Dip Galvanized Serrated 30x3mm Press Lock Steel Grating
| Texture: | Press Lock Steel |
|---|---|
| Material: | Steel,Q235 |
| Type: | Plain Bar Grating,Serrated Bar Grating,serrated |
Industrial Steel Grating Platform Serrated Metal Walkway Platform Trench Grating
| Name: | Steel Grating, Shengchang, Steel Floor Decking |
|---|---|
| Material: | Steel, Q235, Low Carbon Steel, Stainless Steel Galvanized Steel |
| Type: | Plain Bar Grating, Serrated Bar Grating, Plain, Serrated, Flat |
250mm Serrated Bearing Bar Type Heavy Duty Steel Grating for Chemical Industry
| Product Name: | Heavy Duty Steel Grating, 3mm Thick Anti-Slip Anti-slip Fire |
|---|---|
| Production Method: | The Pressure Welded Steel Grid Plate Is Made Of Load Flat Steel And Cross Bar Arranged According To Certain Spacing Longitude And Latitude, Using 200 Tons Of Hydraulic Resistance Welding Automatic Equipment To Weld Into The Original Plate, Through Cutting, |
| Application: | Industrial |
Press Lock Steel Grating high quality stainless steel drainage grating steel grating drainage cover
| Name: | Steel Grating, Shengchang, Steel Floor Decking |
|---|---|
| Material: | Steel, Q235, Low Carbon Steel, Stainless Steel Galvanized Steel |
| Type: | Plain Bar Grating, Serrated Bar Grating, Plain, Serrated, Flat |
Industrial Steel Grating For Racks And Shelving In Corrosion Resistant Steel
| Application B: | Sewage Drain Covers, Manhole Covers, Fork Lift Traffic And Loading Ramps |
|---|---|
| Color: | Silver,black,Silver Or As Your Requirement |
| Application E: | Infill Panels |
Chemical Resistant Steel Grating for Laboratories and Chemical Plants
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Bearing Bar Pitch: | 30mm, 40mm, 50mm, Etc |
| Grating Standard: | YB/T4001.1-2007 |
Industrial Floor Gratings Tooth Shape Standard Ordinary Steel Grating
| Type: | Plain Bar Grating, Serrated Bar Grating, Plain, Serrated, Flat |
|---|---|
| Width: | 1000mm |
| Surface: | Hot Dipped Galvanized, Painted, Galvanized, Black, Untreated |

